افزایش مهریه در نظام حقوقی ایران

۰۱ شهریور ۱۴۰۰ | ۰۷:۵۶ کد : ۳۲۷۹ اخبار
تعداد بازدید:۴۸۳
افزایش مهریه در نظام حقوقی ایران

نشستی با موضوع افزایش مهریه در نظام حقوقی ایران توسط خانم دکتر فریده شکری مستشار قضایی قوه قضاییه و همکار علمی گروه حقوق دانشگاه امام صادق علیه السلام پردیس خواهران  با همکاری انجمن علمی فقه و حقوق خانواده ایران در تاریخ 15/4/1400ارایه شد .ایشان در این نشست به این مطالب پرداختند:

 مهریه یکی از مهمترین حقوق های زن است  همواره بحث بوده و از چالش‌های زیادی در رویه قضایی و قوانین بوده است. در این نشست شد بیشتر به حوزه کاربردی آن پرداخته شود.

 بحث افزایش مهریه یکی از بحث‌هایی است که شورای نگهبان مورد بررسی قرار دادند و مهریه را مال این دانستند که هنگام عقد نکاح توافق می‌شود و افزایش مهریه را قانونی ندانسته اند این موضوع باعث شده که دیوان عدالت اداری در سال 1388آن را ابطال کند بخشی از بخشنامه سازمان ثبت اسناد در سال 1365 را ابطال کند که در قالب اقرار نامه بررسی مهریه را افزایش دهد و این موضوع در رویه قضایی تاثیر داشته است.

 در این نشست سعی شد تا به این سوال پاسخ داده شود که آیا پس از توافق در عقد آیا افزایش یا کاهش مهریه در این بین که به عنوان شرط فعل و چه به عنوان شرط نتیجه آیا نافذ است یا خیر و آیا مشمول رای شورای نگهبان و دیوان عدالت عدالت اداری می‌شود یا خیر؟


( ۵ )

نظر شما :