وبینار تخصصی با عنوان امکان رد تقاضای طلاق زوج در محاکم خانواده برگزار شد

۲۵ تیر ۱۳۹۹ | ۱۲:۴۷ کد : ۳۲۲۹ اخبار
تعداد بازدید:۱۸۴
وبینار تخصصی با عنوان امکان رد تقاضای طلاق زوج در محاکم خانواده برگزار شد

به اهتمام انجمن فقه و حقوق خانواده ایران با همکاری پژوهشگاه قوه قضائیه وبینار تخصصی با عنوان "امکان رد تقاضای طلاق زوج در محاکم خانواده" در روز یکشنبه ۲۹ تیر برگزار شد. نظر به تهافت آرای دادگاه‌های خانواده و اختلاف دیدگاه قضات در زمینه امکان صدور حکم بطلان دعوای شوهر به استناد شرایط زوجه (که با خواسته گواهی عدم امکان سازش تقدیم دادگاه می‌شود) و همچنین پیشنهاد اصلاحی ماده 1133 قانون مدنی که از سال 1389 از سوی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در دستور کار دولت قرار گرفته است، این موضوع با دعوت از سخنرانان محترم حجه الاسلام و المسلمین محمد حیدری،مستشار دادگاه تجدیدنظر استان تهران و عضو شورای علمی گروه خانواده پژوهشگاه قوه قضائیه و همچنین دکتر پورعبدالله، مدیر گروه فقه و حقوق اسلامی پردیس خواهران دانشگاه امام صادق علیه السلام و عضو هیأت مدیره انجمن فقه و حقوق خانواده ایران در بوته نقد و بررسی قرار گرفت. 
سخنرانان محترم در این نشست به ارزیابی و تحلیل ادله استنادی دو دیدگاه عمده موجود در این زمینه که تاکنون از سوی حقوق‌دانان و قضات طرح شده است، پرداخته و هر یک به تبیین وجه استدلال در دلایل مطروحه از قبیل استناد به برخی اصول قانون اساسی، اسناد بین‌المللی و حقوق بشری، نظم عمومی، قاعده سوء استفاده از حق، قاعده لاضرر و ... از منظر قائلان به امکان رد و همچنین ارزیابی دیدگاه مقابل آن که مستند به اطلاق روایات وارده در زمینه حق طلاق شوهر و ماهیت ایقاعی طلاق برخلاف عقد نکاح و موضوعاتی از این قبیل پرداختند.
در پایان، سوالات و نظرات مدقّانه حاضرین نشست در ارتباط با ادله مورد استناد دیدگاه‌های موافق و مخالف به بحث و بررسی گذاشته شد.


نظر شما :