جلسه هم اندیشی انجمن فقه و حقوق خانواده ایران برگزار شد

۰۱ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۲:۴۲ کد : ۳۲۲۳ اخبار
تعداد بازدید:۱۹۱

جلسه هم اندیشی انجمن علمی فقه و حقوق خانواده ایران با دانشگاه‌های امام صادق(ع)- پردیس خواهران، الزهرا و شهید مطهری در روز سه شنبه اول بهمن ماه 98 در سالن بانو امین پردیس خواهران برگزار شد.

حاجیه خانم مهدوی، رئیس انجمن علمی فقه و حقوق خانواده ایران، اساتید پژوهشکده دانشگاه الزهرا و دانشگاه شهید مطهری و  اعضاء هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع)- پردیس خواهران، برخی از اعضای اصلی و علی‌البدل انجمن در این هم اندیشی حضور به هم رساندند.

در ابتدای نشست نائب رئیس انجمن به تشریح اهداف اصلی هم اندیشی پرداخت و تصریح نمود: از اصلی‌ترین اهداف این نشست همفکری و تعامل در جهت انجام کارهای مشترک بین دانشگاهی و به تبع آن هم افزایی های علمی و تخصصی جامعه دانشگاهی و شناسایی و حل مشکلات جامعه است.

وی در ادامه افزود: در همین راستا از پیشنهادها و نظرات کاربردی و عملیاتی حضار محترم جلسه استقبال می‌کنیم تا ان شاء الله با تجمیع نظرات گام‌های موثری در جهت اهداف متعالی انجمن که همانا رفع مشکلات و معضلات حوزه خانواده و جامعه است، برداریم.

در ادامه این نشست طرح‌هایی در زمینه آموزشی و پژوهشی توسط حضار مطرح شد. همچنین حاضرین پیشنهاد دادند که فعالیت‌های انجمن برای مخاطبانی چون خانواده، کودکان، زنان و مردان برنامه ریزی شود. سپس موضوعاتی در زمینه‌هایی چون مدرسه، رسانه و قوه قضائیه به عنوان اولویت های موجود در جامعه مطرح شد و توجه به رویکردهای فقهی، حقوقی و تربیتی در هر کدام از این حوزه ها در دستورکار انجمن علمی قرار گرفت.

سپس در زمینه‌های مذکور، فعالیت‌هایی چون برگزاری دوره‌های آموزشی، تدوین طرح درس‌های آموزشی، تقسیم بندی وظایف اعضای انجمن، توجه به گروه نخبگانی و ظرفیت های علمی دانشگاه ها، هدفگذاری‌های کوتاه مدت و بلند مدت در انجمن، برگزاری المپیادهای علمی، تربیت مدرسان و پژوهشگران مورد نیاز ارگان‌های مختلف جامعه و ارتباط با محافل علمی جهان اسلام مطرح شد.

در ادامه حاجیه خانم مهدوی، رئیس انجمن به لزوم توجه به حوزه زنان اشاره کرد و خاطر نشان نمود: پردیس خواهران نیز از اول تاسیس با رویکرد توجه به حقوق زنان کار خود را آغاز کرده و همه سیاست ها و خط مشی ها در جهت تحقق حقوق بانوان و ایجاد فضایی مناسب برای رشد و پرورش آنان بوده است.

وی در ادامه ضمن اشاره به این نکته که اهداف متعالی انجمن فقه و حقوق خانواده نیز در راستای احقاق حقوق بانوان و خانواده است و گام های موثری نیز در این راستا برداشته شده است، تصریح نمود: من با فعالیت های انجمن بسیار موافق هستم زیرا محور اصلی آن توجه به زنان، توانمندسازی آنان و رشد و ترقی بانوان مومن و انقلابی در عرصه های خانوادگی و اجتماعی است.

رئیس پردیس خواهران به لزوم مشورت و برپایی هم اندیشی های علمی و لزوم استمرار چنین نشست هایی اشاره نمود و خاطر نشان کرد: برپایی چنین جلساتی سبب رشد و پرورش همه بانوان و به تبع آن پیشرفت جامعه می‌شود.

در پایان جمع بندی مسائل مطروحه و تعیین وظایف اعضای انجمن و مدعوین در جلسه، تعیین اقدامات اولویت دار و برنامه‌های پیش روی انجمن توسط حضار صورت پذیرفت.


نظر شما :