تربیت اقتصادی خانواده ناظر به فقه الاقتصاد

۱۱ دی ۱۳۹۸ | ۱۲:۴۱ کد : ۳۲۲۲ اخبار
تعداد بازدید:۲۱۹

هشتمین نشست فقه پژوهی خانواده از سلسله نشست‌های گروه فقه و حقوق اسلامی، تحت عنوان «تربیت اقتصادی خانواده ناظر به فقه الاقتصاد» با ارائه دکتر اعظم غیاثی ثانی، استادیار پردیس خواهران در روز چهارشنبه 11 دی در سالن حضرت خدیجه پردیس خواهران برگزار شد.
دکتر غیاثی در این نشست به مباحثی چون استفاده بهینه از نعمت‌های خداوند، مسلح شدن برای جنگ اقتصادی، آبادی و قدرت کشور و بی نیازی از اجانب، آسایش خانواده و دوری از فقر پرداخت.
وی در ادامه در راستای تبیین ضرورت پرداختن به موضوع، به بررسی جایگاه تربیت اقتصادی خانواده در منابع دینی و اسناد بالادستی کشور از قبیل آیات و روایات، کلام حکمای متقدم در تدبیر منزل، بیانیه گام دوم انقلاب، سند تحول بنیادین آموزش مبادرت نمود.
سپس استادیار پردیس خواهران در زمینه لزوم تربیت اقتصادی در سه ساحت عقاید (آموزش مفاهیم اقتصادی مثل رزق، برکت و …)، احکام (بایدها و نبایدهای اقتصادی) و اخلاق (اجتناب از مال دوستی و مال اندوزی، ایثار و کمک به دیگران و ...) در سه مرحله تولید، توزیع و مصرف ثروت ایراد نمود.
وی در پایان ضمن پاسخ به سوالات حضار، راه‌های مادی و معنوی بهره‌وری مال و اصول مصرف در اسلام و لزوم داشتن سواد مالی را مورد بررسی قرار داد.


نظر شما :