نشستی با عنوان تاملاتی در فلسفه فقه تربیتی برگزار شد

۲۹ خرداد ۱۳۹۷ | ۰۹:۵۰ کد : ۳۱۹۵ اخبار
تعداد بازدید:۲۱۸

دفتر مطالعات و تحقیقات علمی با همکاری انجمن علمی فقه و حقوق خانواده ایران اقدام به برگزاری چهارمین پیش نشست همایش ملی فقه و تربیت با عنوان " تاملاتی در فلسفه فقه تربیتی" با ارائه حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید نقی موسوی، مدیر گروه تربیت اسلامی دانشگاه فرهنگیان در روز سه شنبه 29 خرداد 97 در پردیس خواهران نمود.

دکتر موسوی در این نشست ضمن تبیین چیستی فقه تربیتی گفت: فقه تربیتی دانشی میان‌رشته‌ای در عرصه تربیت‌پژوهی است که در عصر حاضر در دامن فقه شیعه و مکتب قم، شکل گرفته و در حال تثبیت هویت خود است.

وی در ادامه ضمن اشاره به ویژگی های فقه تربیتی بیان کرد: این رشته به لحاظ موضوع، وامدار علم و عمل تربیتی و به لحاظ محمول و روش‌شناسی، متکی بر دانش فقه است. در این علم احکام شرعی افعال اختیاری مربیان و متربیان در مقام تعلیم و تربیت از منابعی چون  کتاب، سنت و عقل استنباط می گردد.

استاد دانشگاه فرهنگیان در ادامه ضمن بررسی فلسفه فقه تربیتی و لزوم پرداختن به این مقوله تصریح کرد: فقه تربیتی برای رشد و بالندگی و برای اثبات خود به عنوان یک دانش میان رشته‌ای و اثربخش در تحولات فرهنگی و تربیتی باید با بررسی فلسفه فقه تربیتی همراه باشد.

وی در پایان ضمن پاسخ به سوالات حضار، به بررسی و تبیین  محورهای حوزه فلسفه فقه تربیتی شامل قرائت های مختلف از فقه تربیتی، جایگاه شناسی، نظام شناسی، دلالت شناسی، مبادی شناسی، روش شناسی فقه تربیتی، مطالعات تاریخی و مطالعات تطبیقی در باب فقه تربیتی پرداخت.


نظر شما :