تربیت فقهی با تاکید بر تحلیل تربیتی احکام فقهی

۰۸ اسفند ۱۳۹۶ | ۰۹:۴۳ کد : ۳۱۹۰ اخبار
تعداد بازدید:۲۰۴

نشست تخصصی با عنوان تحلیل تربیتی احکام فقهی به همت معاونت پژوهشی دانشگاه امام صادق(ع) - پردیس خواهران و با همکاری انجمن علمی فقه و حقوق خانواده با سخنرانی حجت الاسلام دکتر علی همت بناری، عضو هیات علمی جامعه المصطفی العالمیه در روز سه شنبه 8 اسفند 96 با حضور ریاست پردیس خواهران و جمعی از اساتید و پژوهشگران در پردیس خواهران برگزار شد.

حجت الاسلام دکتر علی همت بناری در این نشست ضمن اشاره به اینکه فقه دانشی گسترده در همه عرصه های زندگی فردی و اجتماعی است، به ضرورت استفاده از آن در مسائل تربیتی اشاره کرد و گفت: در این زمینه دو مفهوم کلیدی وجود دارد. یکی فقه تربیتی است که همان استخراج احکام با موضوعات تربیتی است و دیگری تربیت فقهی است و آن نشان دهنده تربیت ناشی از فقه و آثار و پیامدهای آن در زندگی است.

عضو هیات علمی جامعه المصطفی العالمیه در ادامه به تحلیل تربیتی و کارهای پسین و پیشین این تحلیل ها اشاره کرد و افزود: در کارهای پیشین به اسرار و حکمت احکام فقهی می پردازیم و در کارهای پسین به آثار و پیامدهای حاصل از عمل به احکام فقهی مبادرت می کنیم.

وی در ادامه به روش شناسی تحلیل تربیتی پرداخت و خاطر نشان کرد: در تحلیل تربیتی باید به عواملی چون تعیین حکم یا مجموعه احکام در رابطه با یک موضوع، استدلال های فقهاء، آیات و روایات، داده های علوم تربیتی و روانشناسی، تاملات خود محقق و استخراج نکات تربیتی توجه کرد.

حجت الاسلام همت بناری در پایان با تحلیل دو مورد از احکام فقهی شامل عقیقه و احکام دوره جنینی موضوع مورد بحث را تبیین کرد و به سوالات حضار پاسخ داد.


نظر شما :