نشست تخصصی خانواده با نگاهی بر اندیشه های حضرت آیت الله مهدوی کنی (ره)

۰۳ مهر ۱۳۹۶ | ۱۰:۵۴ کد : ۳۱۷۹ اخبار
تعداد بازدید:۲۲۹

نشست تخصصی خانواده در معارف قرآنی و عرصه جهانی با نگاهی بر اندیشه های حضرت آیت الله مهدوی کنی (ره) به مناسبت روز خانواده با سخنرانی دکتر رقیه سادات مومن، دکترای مطالعات زنان و عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع) و دکتر هاله حسینی اکبرنژاد، دکترای حقوق بین الملل و استاد دانشگاه علامه طباطبایی به همت معاونت پژوهشی پردیس خواهران و مشارکت انجمن فقه و حقوق خانواده ایران در پردیس خواهران برگزار شد.

دکتر مومن در این محفل علمی که با استقبال خوب اندیشمندان، پژوهشگران و دانشجویان همراه بود، به تبیین جایگاه خانواده در قرآن پرداخت و گفت: خانواده قداست ویژه ای دارد و به سبب جنبه الهی و معنوی بودن آن، از سایر نهادهای اجتماعی متمایز است.

استاد دانشگاه امام صادق (ع) ضمن اشاره به مضامین آیات 19 و 20 و 21 سوره نساء به میثاق عظیمی که با عقد نکاح بین زن و شوهر بسته می شود اشاره کرد و گفت: وقتی چنین بنیان مستحکمی برای نهاد خانواده در نظر گرفته شده است نشان از هدف بزرگی است که این نهاد به دنبال دارد و آن تکامل انسان است.

وی در ادامه تصریح کرد: وقتی زن و شوهر بر مبنای کلمة الله پیمان می بندند و با رابطه مستحکمی بر اساس خدا محوری وارد زندگی می شوند، آرامش نازل می شود و این آرامش، افزایش ایمان را به دنبال دارد.

دکتر مومن ضمن توجه به سنت های الهی در عالم بشریت، تصریح کرد: تلاش همه این سنت ها این است که بنیان خانواده مستحکم شود. فضائلی چون ایثار، احسان و عشق و محبت از عناصر اصلی استحکام خانواده است.

وی در پایان به فضائل اخلاقی حضرت آیت الله مهدوی کنی (ره) اشاره و خاطرنشان کرد: این عالم فرزانه "مجاهد صادق" بودند و در همه جا به ویژه در خانواده این اخلاق حسنه را بروز می دادند و سبب می شدند که تاثیرات عمیقی بر محفل خانواده و نسل های بعد از خود داشته باشند . مرور فضائل ایشان راهگشای همه ما در زندگی است.

دکتر حسینی اکبر نژاد در ادامه نشست، یاد و مقام استاد ارجمند، عالم مجاهد و پارسا، حضرت آیت الله  مهدوی کنی (رضوان الله علیه ) را گرامی داشت و ضمن اشاره به اخلاق عملی ایشان، گفت: ایشان همواره به عدم بی تفاوتی به سایر افراد و اجتماع و نفی فردگرائی و به تبع آن توجه بر روحیه تعاون در نیکوکاری و سالم سازی اجتماع به عنوان یک اصل مهم اسلامی تاکید می کردند.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه نشست به تبیین خانواده در جامعه بین المللی پرداخت و اقدامات و رویه اخیر نهادهای بین المللی را بررسی کرد.

وی در این راستا به محورهایی چون اقدامات اخیر سازمان ملل متحد مرتبط با نهاد خانواده، چند رهیافت جدید بین المللی خانواده، بررسی تحلیلی جایگاه خانواده در اهداف توسعه پایدار و نتیجه گیری و ارائه پیشنهادات پرداخت.


نظر شما :